Najpopularniejsze rodzaje pasjansa

Układanie kart to nie tylko wspaniała rozrywka, ale również doskonały trening pamięci oraz spostrzegawczości. Duże możliwości dają pasjanse, które są przeznaczone dla pojedynczych graczy. Wśród nich znajduje się wiele ciekawych tytułów. Do prawdziwych klasyków rozpoznawanych na całym świecie możemy zaliczyć pasjans Pająk, pasjans Klondike i pasjans Freecell. Wszystkie z nich znajdziemy na stronie www.pasjansik.pl Nie wiesz która wersja będzie odpowiednia dla Ciebie? Przedstawiamy zasady gry w najpopularniejsze pasjanse!

kolory kart

Pasjans Pająk

Pasjans Pająk to najbardziej znana na całym świecie odmiana, jeżeli chodzi o pasjanse. Występuje w trzech wersjach, które różnią się od siebie ilością użytych kolorów kart i oznaczają różne poziomy trudności. Celem gry jest ułożenie kart w 8 kolumnach, które znajdują się w górnej części ekran. Pierwszym krokiem jest ułożenie kart w 10 stosach, odpowiednio od króla do asa w tych samych kolorach.

Pasjans Klondike

Prosty, jasny i wciągający – tak można określić ten klasyk. Po uruchomieniu gry pojawia się siedem kolumn kart o rosnącej długości. W każdej kolumnie odkryta jest ostatnia karta. Zadaniem gracza jest uporządkowanie kolejnych kolorów i zebranie ich na asach umieszczonych w prawym górnym roku ekranu. Ciekawą opcją jest możliwość przenoszenia całych grup kart. Jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy są ułożone w odpowiedniej hierarchii i na przemian kolorami. Ułatwieniem gry są karty znajdujące się w talii, które można swobodnie przeglądać.

Pasjans Freecell

W pasjansie Freecell zadaniem gracza jest przeniesienie wszystkich kart, na cztery pola oznaczone symbolami kier, karo, trefl i pik. Na polach bazowych, należy układać karty we właściwym kolorze, rozpoczynając od najwyższych kart, czyli asów, a kończąc na królach. Trzeba pamiętać również o tym, że kolory muszą być układane na przemian. Wolne puste pola, widoczne po lewej stronie ekranu, są przeznaczone do tymczasowego przechowywania kart, które nie są nam potrzebne w danej chwili. Gra zakończy się w momencie poprawnego ułożenia wszystkich kart.

pasjans online