Czy gry samochodowe mogą czegoś nauczyć?

Gry nie zostały stworzone po to, aby czegoś uczyć, pomijając te edukacyjne. Większość jednak czegoś uczy, czy to zwiększając wiedzę o świecie, czy też kształtując pewne umiejętności. Jednym z bardziej popularnych rodzajów gier są te, w których pojawiają się samochody, z reguły są to wyścigi. Kategoria ta lubiana jest przede wszystkim przez chłopców. Rozrywkę z całą pewnością im ona zapewnia. Ale czy ma także jakikolwiek walor edukacyjny? W każdym typie gier można go znaleźć, więc i granie w gry samochodowe pewne korzyści daje.

dzieci grają w gryWyścigówki to gra zapewniająca mnóstwo emocji, więc jak każda taka gra uczy jednocześnie nad nimi panować. Liczy się w nich także precyzja ruchów, umiejętność błyskawicznego podejmowania decyzji, refleks, spostrzegawczość. I te cechy można sobie poprawić grając w gry z samochodami, jeśli ktoś nie ma ich na dobrym poziomie. Oczywiście taka osoba nie miałaby na początku dobrych wyników, a to może zniechęcać, zawsze jednak można sobie znaleźć grę trochę prostszą na początek. Nawet z grania w gry polegające jedynie na ściganiu można wynieść pewne korzyści. A przecież gry samochodowe to nie tylko proste wyścigówki. W wielu grach wyścigowych są elementy strategii. Kupuje się lepsze auta, dba o już posiadane, co ma wpływ na wynik wyścigu. Elementy strategii i planowania są także silne w grach polegających na przewożeniu ładunku. Trzeba w nich dbać o samochód, można go wymienić co jakiś czas, a swoją działalność trzeba tak prowadzić, aby jak najwięcej zarobić.

Tak więc gry z samochodami to więcej niż tylko wyścigi i rywalizacja. Umiejętność planowania, zdolności strategiczne ważne są na co dzień i warto je w sobie rozwijać. Do tej kategorii można by jeszcze zaliczyć kierowanie autobusem i zabieranie pasażerów. Tutaj ważne jest, aby przybyć w terminie na przystanek, w terminie ukończyć całą trasę, by nie uszkodzić autobusu po drodze itd. To realistyczny typ gry i przy okazji dobra szkoła cierpliwości. Nie tylko więc błyskawicznego działania, dobrego refleksu można się nauczyć grając w samochodowe gry, ale także strategii i cierpliwości. To bardzo różnorodna grupa gier.

Pozostałe artykuły: